Yaşam için Yarış (Race for Life)
Cumhuriyet Mah. Çarşı Cad. No:75 Fethiye / Muğla

Verilere göre, dünya’da her yıl 12 milyon, Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 200.000 kişi kansere yakalanmaktadır. Bu ortalamalara bakıldığında, Fethiye’de de her yıl  350 kişinin bu  hastalığa yakalandığı tahmin edilmektedir.

 İlçemizde yaşayan İngiliz vatandaşı George RIMMER öncülüğünde, Vakfımız çatısı altında  bir araya gelen gönüllü çalışma grubuyla birlikte FETAV olarak,  çağımızın hastalığı kansere dikkat çekmek ve Fethiye Devlet Hastanesi  Onkoloji Kliniğine katkıda bulunmak amacıyla   “Yaşam İçin Yarış” Projesi başlatıldı. Proje kapsamında düzenlenen koşu ve yürüyüş etkinliğinin ilki  12 Nisan 2015 Tarihinde gerçekleşti. Beşkaza Meydanı’ndan başlayarak, 2.Etap Sahil Bandı Denizatı Restaurant’a kadar devam eden ve yine Beşkaza Meydanı’nda sona eren  etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu

Yaşam İçin Yarış 5km lik bir yarıştır. Burada ana hedefimiz rekabetçi bir yarış düzenlemek değil, kanser konusunda farkındalık yaratmaktır. Katılanlar koşabilir ya da yürüyebilirler.

Bu yarışı beş  yıldır organize ediyoruz ve elde ettiğimiz gelirle Fethiye Devlet hastanesi onkoloji bölümüne kanser tanısında kullanılacak cihazlar temin ediyoruz. 2015 yılında yarıştan elde ettiğimiz gelirle bir gastroskopi cihazı, 2016 yılında elde edilen gelirle bir bronkoskopi cihazı satın aldık.

2017 yılındaki yarıştan elde ettiğimiz gelirlerle daha önce aldığımız bu cihazların  hijyenini sağlayacak endoskopi yıkama cihazı, ve 2018 yılı geliriyle onkoloji departmanının ihtiyacı olan 11 adet kemoterapi koltuğu, buzdolabı ve bazı gerekli  eşyalar  temin edildi.

2019 yılında, 27 Ekim Pazar günü gerçekleştirdiğimiz etkinliğe  de yoğun katılım oldu ve elde ettiğimiz bağışlarla  Devlet hastanemizin acil ihtiyacı olan doku takip cihazını temin ettik. (Değeri  224.200.00 TL)

 2018 Yılından itibaren ilçemizde yaşayan, maddi sıkıntı yaşayan kanser hastalarına da destek sağlamaktayız .  Bu bağlamda; Yol harcamaları, medikal ihtiyaçları, MR vb. giderleri karşılamaktayız.

Her yıl Gülşen Gökçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Fethiye Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim görevlileri ve öğrencileri etkinlikte görev üstlendiler.   Kendilerine ve etkinlikte görev alan  değerli Fethiye ve Dalyan’da yaşayan gönüllü ve katılımcılarımıza teşekkür borçluyuz.

 Yılı Yaşam İçin Yarış koşusu 4 Ekim Pazar günü gerçekleşmesi hedeflenmişti. Ancak pandemi nedeniyle iptal edildi.