Uluslar arası Fethiye Festivali
Cumhuriyet Mah. Çarşı Cad. No:75 Fethiye / Muğla

 İlçemizde  2007 yılında, Fethiye Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının destekleri,   Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Vakfımız tarafından önce “Fethiye Yunus Nadi Günleri” olarak başlayan, ardından “Fethiye Kültür ve Sanat Günleri” adıyla sürdürülen  etkinlik,  her geçen yıl gelişerek ve daha çok katılımcıya ulaşarak ivme ve uluslar arası boyut kazandı.

“Fethiye Kültür ve Sanat Günleri’nin birbiriyle bütünleşen iki amacı olup;  birincisi ilköğretim ve lise gençliğine ve onların eğitimcilerine (öğretmen ve anne babaya) seslenmek,  ikincisi halkın katılımını sağlayarak, Fethiye’yi bir sanat ve kültür kentine dönüştürmek olarak belirlendi.

  14- 17 Mayıs 2015 tarihleri arasında  sekizincisi gerçekleşen etkinlik,  o  yıldan itibaren “Uluslararası Fethiye Festivali” adıyla anılmaya başlandı. 

Festivallerde açılan kitap fuarlarında; yayınevleri  standlarında kitap satışı yaparken konuk yazarlar kitaplarını imzaladılar, salonlarda, okullarda halkla ve öğrencilerle buluştular. Şiir geceleri, okullarda drama, mim, heykel çalışmaları, ressamlar buluşması, atölye çalışmaları, canlı performanslar,  resim, fotoğraf sergileri, ödüllü  grafik tasarım, fotoğraf, röportaj, kısa film  yarışmaları ile hem çok değerli  sanatçıların ilçemizde ağırlanmasına fırsat,  hem de ilçenin kültür ve sosyal hayatına katkı sağlandı

Çeşitli ülkelerden gelen yerel müzik gruplarının gösteri ve konserlerinin yer aldığı Dünya Müzikleri Festivali ve Festival Korteji renkli görüntülere sahne oldu.

 Festival kapsamında gerçekleşen  FETAV Yaşam Boyu Kültür ve Sanata Katkı Ödülü, 2014 Yılında  Hıfzı TOPUZ’a,  2015 Yılında Muammer SUN’a, 2016 yılında Türkan ŞORAY’a verildi.

Uluslar arası Fethiye Festivali 2017 Yılından itibaren Fethiye Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye Rotary Kulüp işbirliğiyle sürdürülmektdir.